XXV Niedziela Zwykła, 22 września 2024 roku.

Utworzono: 21-09-2024

Ogłoszenia duszpasterskie.

XXV Niedziela Zwykła.

22 wrześni2024 roku.

1. W dzisiejszym drugim czytaniu Święty Jakub Apostoł wskazuje, że wewnętrzny nieład w człowieku powoduje niesnaski pomiędzy ludźmi. Dlatego ważnym jest nieustanne formowanie ludzkich sumień i budowanie odpowiedniego systemu wartości opartego na Chrystusowej Ewangelii.

2. Zatroszczmy się zatem o dobre wychowanie młodego pokolenia! Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci, żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zainteresujmy się także ich udziałem w lekcjach religii.

3. W związku z powodzią w południowo-zachodniej Polsce, biskup pelpliński Ryszard Kasyna zwraca się z prośbą o przeprowadzenie w niedzielę, 22 września br. we wszystkich parafiach naszej diecezji zbiórki do puszek na rzecz poszkodowanych. Zebrane ofiary pieniężne należy przesłać na konto Caritas Diecezji Pelplińskiej.

Caritas organizuje również zbiórkę rzeczową. Biorąc pod uwagę sytuację osób dotkniętych powodzią, w tej chwili najbardziej potrzebne są: osuszacze i agregaty prądotwórcze, łopaty, szufle, taczki, gumowce, miotły, szczotki, mopy, ścierki,

środki czystości, artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, woda pitna w zgrzewkach lub 5 litrowych pojemnikach. Nie jest prowadzona zbiórka odzieży. Zebrane dary można dostarczyć do magazynu Caritas,

po wcześniejszym ustaleniu terminu w biurze centrali Caritas tel. 793 820 764.

W przypadku braku możliwości transportu, należy również skontaktować się z Caritas pod ww. numerem telefonu, w celu ustalenia formy przekazania darów.

Wyszła piękna propozycja od Pani Sołtys Zofii Giełażyn i z wielką akceptacją Proboszcza by pomóc w konkretny sposób w zbiórce powyższej, organizowanej przez Caritas, by nasza Wspólnota włączając się w tą akcję pomogła darczyńcom w przekazaniu pomocy. Proponujemy przekazywanie darów (według powyższej propozycji Caritas) do środy do godzin wieczornych na teren przy plebanii - wiata czy garaż - będą otwarte - a następnie. przekażemy organizując transport je przez Caritas Lęborski dla potrzebujących powodzian. Dziękujemy i zachęcamy! Bóg zapłać!.

4. W Niedzielę, 29 września po Mszy św. o godz. 10.30 w Garczegorzu odbędzie się spotkanie Rodziców i dzieci przygotowujących się do I - Komunii św.

5. Solenizantom i Jubilatom tygodnia składam serdeczne życzenia zdrowia i wielu Bożych łask.

6. Polecam lekturę prasy katolickiej: „Gość niedzielny”, „Pielgrzym” i „Różaniec”.

7Bóg zapłać Paniom sprzątającym w minionym tygodniu Kościół w Garczegorzu:

Maria Rompska.

Proszę o pomoc w sprzątnięciu Kościoła Panie:

Agnieszka Bielicka, Nowacki Marek, Szablewska Małgorzata.

Dziękuję Paniom za sprzątnięcie kościoła w Janowicach:

Hanna Szadkowska, Fabian Szadkowski.

Proszę o pomoc w sprzątnięciu Kościoła w Janowicach Panie:

Magdalena Romanowska, Anna Zelewska, Małgorzata Ziółkowska.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W poniedziałek, 23 września – św. Ojciec Pio, gorliwy spowiednik i stygmatyk, jeden z najbardziej popularnych i znanych świętych minionego stulecia.

W piątek, 27 września – św. Wincenty à Paulo, prezbiter, który zasłynął jako opiekun ubogich i wyrzuconych na margines życia społecznego oraz założył zgromadzenia księży misjonarzy i sióstr szarytek.

W sobotę, 28 września – św. Wacław, męczennik i główny patron Czech, który, będąc władcą tego kraju, przykładem własnego życia utwierdzał wiarę chrześcijańską u naszych południowych sąsiadów.

Mdr 2,12.17-20 Jeśli sprawiedliwy jest synem Bożym, Bóg ujmie się za nim

Jk 3,16 – 4,3 Źródłem niepokojów jest nieład wewnętrzny

Mk 9,30-37 Druga zapowiedź męki i wezwanie do pokory

Serce człowieka kryje wiele tajemnic. Święty Jakub w swym liście zaznacza, że zewnętrzna postawa często obnaża wnętrze duszy. Wszelkie dobre lub złe słowa i uczynki wypływają z głęboko ukrytych pragnień. Pośród wielu ambicji natura ludzka skłonna jest często do pogoni za władzą. W czasach Jezusa pozycja społeczna odgrywała niezwykle istotną rolę. Nie każdy był szlachetnie urodzony; nie każdy posiadał olbrzymi kapitał; nie każdy mógł wybić się ponad innych. Pęd za „byciem kimś” przez wieki prowadził ludzi do ostrych kłótni. Spór o pierwszeństwo pomiędzy uczniami jedynie potwierdza tę regułę. Lekarstwem na bolączkę pychy jest szczera pokora, której przykład dają dzieci. Egzamin na pierwszeństwo zaczyna się od pytania Jezusa o wielkość pokory ucznia. Niech słowo Boże uczy nas postawy pokory.