XXII Niedziela Zwykła, 1 września 2024 roku.

Utworzono: 31-08-2024

XXII Niedziela Zwykła.

1 września 2024 roku.

1. Wspominany w minionym tygodniu Święty Augustyn z Hippony mówił: „Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu w twoim życiu, to wszystko jest na właściwym miejscu, ale jeśli Bóg nie jest na pierwszym miejscu w twoim systemie wartości, to w twoim życiu jest bałagan”. Odczytywane i medytowane dzisiaj słowo Boże każe zapytać o hierarchię wartości: gdzie w niej znajduje się prawo Boże, a gdzie nasze ludzkie zwyczaje, przyzwyczajenia. Warto z rozpoczynającym się u najmłodszych nowym rokiem nauki wszystko właściwie poukładać.

2. Dzisiaj przypada 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Również dzisiaj przeżywamy ustanowiony w 2015 roku przez papieża Franciszka Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia.

3. Jutro, w poniedziałek 2 września dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny: zatroszczmy się, by rozpocząć go w Imię Boże. Dlatego zapraszam najmłodszych Parafian, ich rodziców, nauczycieli i katechetów na Eucharystię o godz. 9.00, podczas której będziemy modlić się o światło i dary Ducha Świętego w nowym roku.

4. Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci, żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zainteresujmy się także ich udziałem w lekcjach religii. Przypominam, że przygotowanie do sakramentów świętych – do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej oraz do bierzmowania odbywa się przy parafii

Nadto nasza wspólnota parafialna dla dzieci i młodzieży ma wiele propozycji: Liturgiczna Służba Ołtarza (ministranci i lektorzy), muzyczne schole dziecięca i młodzieżowa, które po wakacyjnej przerwie z pełnym zaangażowaniem i wielkim entuzjazmem pragną wznowić i kontynuować działalność. Zachęcam do wstąpienia w szeregi tych grup.

5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W pierwszy czwartek zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji powołanych oraz o powołania.

W pierwszy piątek po południu od 16.00 zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu, którą zakończymy nabożeństwem ku czci Serca Bożego. Podczas adoracji również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Wzbudźmy pragnienie rozpoczęcia nowego roku szkolnego i katechetycznego pojednanymi z Bogiem i braćmi.

W pierwszą sobotę przed Eucharystią od 8.30 Adoracja NS Pana Jezusa i nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP.

W pierwszą sobotę, 7 września od 9.30 odwiedzę chorych i starszych Parafian z Komunią Świętą,

6. Kolekta przyszłej Niedzieli, 8 września jako II miesiąca przeznaczona będzie na nasze cele inwestycyjne.

7Zachęcam do lektury czasopism katolickich: Pielgrzym, Gość niedzielny i Różaniec.

8Serdecznie dziękuję Paniom sprzątającym Kościół w Garczegorzu:

Barbara Kowalik, Mariusz Kuźmicz, Mikołaj Kuźmicz.

Zapraszam w najbliższym tygodniu do sprzątnięcia Kościoła Panie:

Justyna Browarczyk, Anna Plichta, Zofia Tandek.

Dziękuje Paniom za sprzątnięcie Kościoła w Janowicach:

Anna Kleysa, Marzena Meyer, Julita Meyer.

Zapraszam w najbliższym tygodniu do sprzątnięcia Kościoła Panie:

Patrycja Syldatk, Małgorzata Marcisz, Iwona Steinke.

9. Przekazuję wszystkim obchodzącym imieniny i urodziny najserdeczniejsze życzenia. Zmarłych pragniemy polecać miłosierdziu Bożemu, Alfons Gruba, lat 87…Wieczny odpoczynek…...

DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU              1 września 2024 roku.

Pwt 4,1-2.6-8 Wezwanie do zachowania przykazań

Jk 1,17-18.21b-22.27 Wprowadzać słowo w czyn

Mk 7,1-8a.14-15.21-23 Prawo Boże a zwyczaje

Człowiek ustanowił prawo, aby panował sprawiedliwy porządek w świecie. Mojżesz otrzymał i ustanowił prawo Boże, aby panował społeczny ład oraz właściwy kult Boga Hebrajczyków. Księga Powtórzonego Prawa jest zbiorem pożegnalnych mów (hebr. Debarim), które Mojżesz pozostawił Narodowi Wybranemu jako swój testament. Żydzi mają odtąd wiernie przestrzegać spisanych słów Pana, to jest Prawa. Przez wieki poszerzano i rozbudowywano owe przepisy. W Ewangelii Jezus gani faryzeuszy, którzy doprowadzili do tego, że Prawo zamiast zbliżać człowieka do Boga, oddzielało ludzi od siebie: żywe prawo na ustach, lecz martwe w sercu. Dla Jezusa ludzkie zasady są ważne, lecz oderwane od istoty, kwestionują same siebie. Niech słowo Boże zbliży nas do istoty naszej wiary, którą jest sam Jezus.

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

We wtorek, 3 września – św. Grzegorz Wielki, papież i doktor Kościoła, który był pełen bojaźni Bożej i najwyższej pokory oraz jaśniał wielkim światłem Ducha Świętego.

W środę, 4 września – Błogosławione Nazaretanki, męczenniczki z Nowogródka, które ofiarowały swoje życie za ocalenie aresztowanych: miejscowego proboszcza i mieszkańców miasteczka.