XI NIedziela Zwykła, 16 czerwca 2024 roku.

Utworzono: 15-06-2024

Ogłoszenia duszpasterskie.

XI Niedziela Zwykła.

16 czerwca 2024 roku.

1. W prostych słowach, za pomocą przypowieści Pan Jezus przybliża rzeczywistość Bożego królestwa, do którego wszyscy jesteśmy zaproszeni. Kończący się rok szkolny i katechetyczny 2023/2024 niech nas pobudzi do refleksji: na ile z tego zaproszenia skorzystaliśmy i zbliżyliśmy się do Pana.

2. Zapraszam na czerwcowe nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa każdego dnia w łączności z Eucharystią.

3. We wtorek, 18 czerwca zapraszam Grono pedagogiczne, pracowników szkoły, dzieci i młodzież na dziękczynną Mszę Świętą o godzinie 9.00. Uczniowie klas 6 i 7 pod kierunkiem Pań: Beaty Granzin, Janiny Wójcik i Justyny Rosik przedstawią podczas Mszy św. montaż słowno- muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Zapraszam w imieniu wykonawców.

4. Na dzień 20 czerwca ONZ wyznaczyła Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. W Kościele ten dzień obchodzimy w ostatnią niedzielę września, ale chciejmy serdeczną modlitwą otoczyć tych, którzy z powodu wojny czy prześladowań musieli opuścić swój rodzinny dom i swoich bliskich. Jednocześnie dziękuję za wsparcie, jakie okazujecie, Drodzy Parafianie, wojennym uchodźcom z Ukrainy.

5. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. W tym tygodniu szczególnie polecam: „Pielgrzyma”, „Gościa niedzielnego” i „Różaniec”.

6. Serdeczne Bóg zapłać Rodzinom sprzątającym w minionym tygodniu Kościół:

Garczegorze: Witaszek Barbara, Baranowska Maria, Reszka Dorota, Reszka Jacek.

Reszka Danuta, Szumańska Justyna, Paczuła Urszula, Bullmann Katarzyna.

Dziękuję za sprzątnięcie w minionym tygodniu Kościoła Janowicach:

Bernadeta Procajło, Iwona Czajkowska, Artur Młyński.

7. Wszystkim przeżywającym w tym tygodniu swoje osobiste święta, nade wszystko imieniny i urodziny, składam najlepsze życzenia.

JEDENASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                           16 czerwca 2024

Ez 17,22-24 Bóg wywyższa drzewo niskie

2 Kor 5,6-10 Staramy się podobać Bogu

Mk 4,26-34 Rozwój królestwa Bożego

Dla autorów biblijnych alegoria wzrostu rośliny jest motywem, który ukazywał i przybliżał rozwój królestwa Bożego na ziemi. U proroka Ezechiela nowym pędem na wierzchołku cedru jest przyszły władca z pokolenia Judy, który ugruntuje swe królestwo pośród ludów. W relacji Ewangelisty Marka Jezus przybliża słuchaczom prawdę o królestwie Bożym przez przykład nasionka wrzuconego w ziemię oraz ziarnka gorczycy. Gorczyca rosła wokół Jeziora Galilejskiego. Uważa się, że roślina ta mogła osiągnąć nawet do 3-5 metrów wysokości. Nieuchwytny dla ludzkiego oka proces wzrostu rośliny jest działaniem opatrzności Bożej. Królestwo Boże głoszone przez Jezusa rozwija się więc nie tyle dzięki dostrzegalnym działaniom ludzkim, lecz dzięki ukrytym siłom Ducha, który daje wszelki wzrost. Pozwólmy, by słowo Boże nieustannie rozwijało naszą wiarę.