VIII Niedziela Zwykła, Trójcy Najświętszej, 26. maja 2024 roku.

Utworzono: 25-05-2024

Niedziela Trójcy Najświętszej.

VIII Niedziela Zwykła.

26 maja 2024 roku.

1. Wiarę w Jednego Boga w Trzech Osobach – wyznajemy za każdym razem, kiedy czynimy znak krzyża świętego. Niech zatem każdy znak krzyża będzie wykonywany właśnie z tą świadomością, że dotykamy niepojętej tajemnicy, niech będzie zawsze naszym odważnym wyznaniem wiary w Ojca i Syna, i Ducha Świętego – Jednego Boga w Trójcy Osób.

2. Dzisiaj również święto naszych kochanych mam. Wyrażamy im naszą wdzięczność przez modlitewną pamięć czy skromne upominki.

Nasze mamy polecimy opiece Matki Najświętszej w czasie dzisiejszego majowego nabożeństwa.

3. W czwartek, 30 maja, będziemy celebrować uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Uczestnicząc w tym dniu w procesji, publicznie wyznajemy wiarę w ukrytego w Białej Hostii Jezusa Chrystusa. Msze Święte zostaną odprawione o godz.7.30 i 11.00 Garczegorze oraz 9.00 Janowice. Po Eucharystii o godz. 11.00 w Garczegorzu i 9.00 w Janowicachwyruszymy w procesji do czterech ołtarzy z Jezusem Eucharystycznym po ulicach naszej parafii. Pros o przygotowanie ołtarzy, sztandarów, feretronów i chorągwi, udekorowanie naszych domów i trasy procesji. Dziewczynki pierwszokomunijne, ale też i te trochę młodsze, i starsze zapraszamy do sypania kwiatków. Próba w poniedziałek po Mszy św. w Garczegorzu, a o 17.00 w Janowicach.

O przygotowanie ołtarzy proszęw Garczegorzu: koło P. Szulc- mieszkańcy Pogorszewa; koło P. Giełażyn- mieszkańcyOsiedla Mejerowo; koło Starej szkoły- mieszkańcy Wilkowo.; koło P. Paweł Tandek-P.Lela- mieszkańcy Darżkowo i Janisławiec.

Proszę Parafian w Janowicach o przygotowanie ołtarzy od strony Janowiczek: I koło P. Ryta - mieszkańców Rozgórza, II koło bloku 6 – Rejon XXI, III ołtarz blok 3 – mieszkańcy Rejonu XX, IV ołtarz koło P. Pek – Janowiczki.

Proszę o zabezpieczenie tras Procesji Druhów OSP Pogorszewo oraz o asystę liturgiczną. Zapraszam panów Radnych do baldachimu oraz asysty liturgicznej

4. Do końca maja trwa w naszym kościele i przy kapliczkach wspólna modlitwa maryjna. Zachęcam do licznego udziału. W piątek, 31 maja, przypada święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny . Natomiast w sobotę, 1 czerwca, rozpoczniemy nabożeństwa ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.

O 8.30 wystawienie Najśw. Sakramentu Pana Jezusa i nabożeństwo wynagradzające ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

W sobotę także Międzynarodowy Dzień Dziecka.

5. W pierwszą sobotę miesiąca, 1 czerwca przed południem, od 9.30 odwiedzę chorych i starszych Parafian z Komunią Świętą.

6. Dziękując mamom za ich trud, miłość i poświęcenie, składam im najlepsze życzenia, dużo zdrowia i obfitości Bożego błogosławieństwa. Życzliwością otaczam też wszystkich obchodzących w tym tygodniu imieniny i urodziny. Modlitwą ogarniam zmarłe mamy oraz ostatnio zmarłych Parafian.

7. Zachęcam do nabycia czasopism: „Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego”.

8. Serdeczne Bóg zapłać sprzątającym w tym tygodniu Kościół.

Małgorzata Dzidziul, Katarzyna Hrycyk.

W zbliżającą się sobotę proszę o pomoc Rodziny:

Mazur Anna, Wójcik Ala, Szymichowska Ewelina.

Dziękuję za sprzątnięcie w minionym tygodniu Kościoła w Janowicach:

Kleina Bożena, Zielińska Sabina.

Myszk Marta, Murawska Bożena, Zielińska Jadwiga.

NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY                                  26 maja 2024

Uroczystość

Dzień Dziękczynienia

Pwt 4,32-34.39-40 Bóg jest jeden

Rz 8,14-17 Otrzymaliśmy Ducha przybrania za synów

Mt 28,16-20 Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi

Wiara w jedynego Boga była dla starożytnych ludów swoistym novum. Wszelkie pogańskie ludy, z którymi Hebrajczycy mieli styczność, posiadały wierzenia oparte na kulcie wielu bóstw. Urywek z Powtórzonego Prawa ukazuje Mojżesza, który dąży do uchronienia Narodu Wybranego przed popadnięciem w bałwochwalstwo. Dla patriarchy jedyny Bóg Jahwe jest źródłem tożsamości Izraela oraz spoiwem, które łączy Żydów. Zgodnie z myślą Świętego Pawła, jak niegdyś Bóg prowadził Izraelitów na pustyni, tak Duch Święty na drogach życia prowadzi synów Bożych, to jest Kościół – nowy lud święty. Usynowienie człowieka wypełniło się przez Osobę Jezusa Chrystusa, który zapewnia: „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Wsłuchani w liturgię słowa, powierzmy swe życie Trójcy Przenajświętszej.