Parafia św. Marii Magdaleny w Garczegorzu

VII Niedziela Wielkanocy, 21 maja 2023 rok.

Utworzono: 20-05-2023

 

                                                                   Ogłoszenia Duszpasterskie 

                                                    Niedziela Wniebowstąpienia. Pańskiego

                                                                  21 maja 2023 roku.

 

1. Dziś uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Kościele jest obchodzona już od V wieku. Chrystus Pan, zanim opuścił ziemię, powiedział do Apostołów: „A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie” (J 12,32). I tłumaczył im, że Jego odejście jest potrzebne, aby mógł zesłać Ducha Pocieszyciela. Po złożonej z samego siebie Ofierze Nowego i Wiecznego Przymierza wszedł do chwały Ojca, aby wstawiać się za nami, aby przygotować nam miejsce. My wpatrujemy się w górę, każdego dnia podążamy za Nim, obieramy ten właśnie kierunek, krocząc po ziemskich drogach wiary. Moc do tej wędrówki czerpiemy z samego Chrystusa obecnego w Eucharystii, odwagę i siły – z Ducha Świętego, który nieustannie nas wspiera i pociesza.

W naszej wspólnocie dziś dzień pierwszej Komunii św. Dzieci i ich Rodziców ogarnijmy wdzięczną modlitwą i zapraszam do udziału w Białym Tygodniu. Codziennie do piątku zapraszam na Mszę św. o godzinie 17.00

2. W kalendarzu liturgicznym pod datą 24 maja umieszczone zostało specjalne liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Ona po wniebowstąpieniu Chrystusa z Gronem Dwunastu i uczniów trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela. Dlatego właśnie do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach. I dziś wierzymy, że Maryja jest Szafarką Bożych łask i dba o swoje dzieci. Nasz naród nie tylko wyróżnia się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Maryi, możemy wymienić wiele dat, kiedy doznaliśmy Jej wyraźnej opieki.

3. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI w najbliższą środę modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku Benedykt XVI wydał list apostolski, w którym postanawia, że dzień 24 maja każdego roku ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest jeszcze prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu braci chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. My nie musimy dźwigać takich doświadczeń, zatem ofiarujmy choćby dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.

4. W piątek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie. Wszystkich zapraszam na wspólną Eucharystię i modlitwę o godz. 17.00, podczas której przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym utrudzeniu.

5. W niedzielę, 28 maja, przypada 42. rocznica śmierci Błogosławionego Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że ten Prymas Polski kolejny raz oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się przez jego wstawiennictwo za nasz naród, za naszą ojczyznę, gdyż jako zaliczony w poczet błogosławionych i świętych jest już naszym orędownikiem przed Bogiem.

6. W przyszłą niedzielę, 28 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu nakazującemu spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną. Wigilię tej uroczystości będziemy świętować już w sobotę, 27 maja. Do tej uroczystości od jutra przygotowujemy się przez specjalną nowennę. Włączmy się do tej modlitwy podczas liturgii w naszym kościele lub prywatnie odmawiajmy ją w domu.

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

8. Zachęcam do nabycia czasopism: „Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego”.

9.Serdeczne Bóg zapłać sprzątającym w tym tygodniu Kościół.

Rodziców Dzieci pierwszokomunijnych. 

W zbliżającą się sobotę proszę o pomoc Rodziny: 

Aleksandra Pakuła-Przygodzka, Angelika Pakuła, Katarzyna Różyńska.

Dziękuję za sprzątnięcie w minionym tygodniu Kościoła w Janowicach:

Proszę o pomoc w sprzątnięciu kościoła w zbliżającą się sobotę Panie:

Anna Zając, Jolanta Zając, Natalia Wiecka.

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE                              21 maja 2023

uroczystość

 

 

KOMENTARZ DO CZYTAŃ

I Czytanie 1,1-11

Wniebowstąpienie wywołuje zaskoczenie w uczniach, którzy uporczywie patrzą w niebo. To nie jest stan, do którego powołuje nas Chrystus, bo On przecież pragnie, abyśmy czynnie oczekiwali na Jego powtórne przyjście. 

Psalm 47

Bóg-Jezus króluje nad całą ziemią, nie zostawia jej, tylko wciąż o nią dba. 

II Czytanie Ef 1,17-23

Jezus królujący jest Głową Kościoła, który został tu, na ziemi i oczekuje Jego przyjścia, który ma misję, gdyż każdy z wiernych otrzymał Ducha. 

Ewangelia Mt 28,16-20

Niektórzy uczniowie stojący przed Jezusem nadal wątpią (można wątpić, będąc przy Jezusie!). On jednak, niezależnie czy jesteś wątpiący, czy wierzący, udziela władzy i obiecuje, że będzie z nami aż do skończenia świata.  

 

Przejdź do góry strony