IX Niedziela Zwykła, 2 czerwca 2024 roku.

Utworzono: 31-05-2024

Ogłoszenia duszpasterskie.

IX Niedziela Zwykła.

2 czerwca 2024 roku.

1. Liturgia słowa przypomniała o potrzebie świętowania dnia poświęconego dla Pana. Prawo Mojżeszowe mówiło o obowiązku, zaś Pan Jezus wskazał jeszcze głębszy, bo duchowy sens świętowania. Ma ono prowadzić do pomnażania dobra, do naszego ubogacenia i uświęcenia…

2. Dzisiejsza niedziela w naszej Ojczyźnie obchodzona jest jako Dzień Dziękczynienia. Każda i każdy z nas ma za co Bogu dziękować, zatem nie bójmy się tego dziękczynienia składać. Przede wszystkim dziękujmy Bogu za Jego niepojętą i nieskończoną miłość, za dar Jego Wcielenia i Odkupienia. W to dziękczynienie włączajmy sprawy osobiste, dotyczące naszej parafialnej wspólnoty, lecz także i całego narodu. Dlatego wyrażamy wdzięczność za wolną i niepodległą Polskę, za każdą i każdego z nas, za wszelkie wyrazy wzajemnej życzliwości i solidarności. Temu dniowi towarzyszy również zbiórka pieniężna do puszek na Świątynię Opatrzności Bożej na warszawskich Polach Wilanowskich. Za każdy dar serca składam serdeczne „Bóg zapłać”.

3. Rozpoczęliśmy czerwiec – miesiąc poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wieczorem wspólnie odprawiamy nabożeństwa odmawiając Litanię do Serca Bożego; od poniedziałku do czwartku włącznie czynimy to po procesji eucharystycznej.

4. Trwamy w tak zwanej „oktawie” uroczystości Bożego Ciała. Wieczorną Eucharystię odprawiamy z procesją wokół kościoła, a następnie nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W czwartek po procesji i nabożeństwie poświęcę „wianki” z ziołami i nowalijkami z naszych ogrodów i działek.

5. W pierwszy piątek czerwca celebrować będziemy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która jest również Światowym Dniem Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Nasze wieczorne nabożeństwo będzie miało wymiar szczególny. Jak każdego pierwszego piątku będziemy chcieli wynagradzać Bożemu Sercu za grzechy i zniewagi ludzkie, lecz także będziemy prosili, by wszyscy kapłani w Sercu Jezusowym znajdowali siłę i moc do codziennej posługi oraz źródło własnego uświęcenia. Zapraszam w tym dniu do modlitwy (16.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu Pana Jezusa) i do uczestnictwa we Mszy Świętej o godz. 17.00. Przypominam również, że w tym uroczystym dniu nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. W dzisiejszą Niedzielę następuje wymiana Tajemnic modlitewnych Róż Różańcowych.

7. 6 czerwca, w czwartek o godzinie 18.00 zapraszam do Kościoła św. Józefa w Janowicach na Nabożeństwo Maryjne rozpoczynające peregrynację obrazu MBN Pomocy w tej części naszej wspólnoty Parafialnej. Obraz zostanie przekazany pierwszej Rodzinie Janowic i powędruje według załączonego planu.

8. W sobotę, 8 czerwca, przypada wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

9. Kolekta przyszłej Niedzieli, 9 czerwca jako II-ej miesiąca przeznaczona jest na nasze cele inwestycyjne. Serdeczne Bóg zapłać!

10. Zachęcam do nabycia kolejnego numeru „Pielgrzyma”, „Gościa niedzielnego” i „Różaniec”.

11. Serdeczne Bóg zapłać rodzinom sprzątającym w minionym tygodniu Kościół w Garczegorzu:

Jedynak Krystyna, Kołsut Anna, Paprocka Emilia.

Dziękuję za sprzątnięcie w minionym tygodniu Kościoła w Janowicach:

Myszk Marta, Murawska Bożena, Zielińska Jadwiga.

Danuta Nicke, Heft Danuta, Cichosz Wioletta.

12. Obchodzącym imieniny, rocznicę urodzin czy ślubu składam najserdeczniejsze życzenia. Zmarłych polecamy Bożemu miłosierdziu: śp. Teresa Jedynak, Wieczny odpoczynek racz…..

DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU                                             2 czerwca 2024

Dzień Dziękczynienia

Pwt 5,12-15 Szabat przypomnieniem wyzwolenia z Egiptu

2 Kor 4,6-11 Życie Jezusa staje się widoczne w naszym ciele

Mk 2,23 – 3,6 Jezus jest Panem szabatu

Dla chrześcijan oczywistym jest, że niedziela to dzień święty, gdyż w tym dniu zmartwychwstał Pan. Dla Izraelitów oczywistym było, że szabat (sobota) jest dniem świętym, gdyż w tym dniu Bóg odpoczął po stworzeniu świata. Żydowskie Prawo niezwykle restrykcyjnie określało porządek szabatu dla wyznawców Boga Jahwe. Uczeni w Piśmie i faryzeusze stali na straży przestrzegania przez lud uświęconych przepisów. Konflikt Jezusa z faryzeuszami osiągnął swój szczyt w sporze o istotę szabatu. Duchowi przywódcy Izraela mogli słusznie przypuszczać, że Nauczyciel z Nazaretu podważa silny autorytet religii. Jezus natomiast domaga się odkrycia na nowo istoty dawnych przepisów – „«To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu»”. Wsłuchani w słowo Boże, odkrywajmy istotę naszej wiary.