V Niedziela Wielkiego Postu, 26 marca 2023 roku.

Utworzono: 25-03-2023

V Niedziela Wielkiego Postu.

26 marca 2023 roku.

1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.

2. Zwykle 26 marca w Kościele polskim przypada Dzień modlitw za więźniów z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy.

3. W środę Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a po niej Msza Święta o godz. 17.00 – serdecznie zapraszam!

4. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy w szczególny sposób czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność podczas pierwszosobotniego nabożeństwa o godz. 8.30, a następnie Msza św.

Chorych z posługą sakramentalną odwiedzę w sobotę, 1 kwietnia od godziny 9.30.

5. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej. Dopiero serce pojednane z Bogiem i z bliźnimi jest sercem wielkodusznym. Jest ku tego dobra okazja, gdyż z sakramentu pokuty w naszym kościele cały czas można skorzystać przed Mszą św. Zakładając, że wielu parafian przed świętami wielkanocnymi już oczyściło swoje serca, pozostałych – tych, którzy nie zdążyli, czy nie mieli okazji jeszcze tego uczynić – zachęcam do pojednania się z Bogiem i braćmi.

Spowiedź św. z udziałem kapłanów z sąsiednich Parafii odbędzie się w środę, 29 marca według następującego planu:

- Janowice od godziny 18.00 do ostatniego penitenta.

Garczegorze od godziny 18.30 do ostatniego penitenta.

6. W piątek serdecznie zapraszamy na nabożeństwo drogi krzyżowej o godz. 16.00 – Janowice oraz o 17.00 – Garczegorze.O godzinie 16.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu.

7. Przyszła niedziela, 2 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza.

8. Zachęcam do nabycia kolejnych numerów czasopism: „Pielgrzyma”, „Gościa niedzielnego” i „Numer specjalny” (w cenie 14zł.).

Można nabyć Paschaliki wielkanocne (w cenie 18zł.). Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do puszki.

9. Dziękuję wszystkim uczestnikom EDK Garczegorze – Łeba, 24 marca 2023r. Pątnikom (100 osób).

Druhom OSP Pogorszewo za opiekę na całej trasie EDK, za przygotowanie wspaniałej grochówki, herbaty. Księdzu Pawłowi z Łeby za przewodniczenie trudowi EDK. Sponsorom Państwu Beacie i Andrzejowi Syldatk oraz Panu dyr. Krzysztofowi Pruszak. Wszystkim Serdeczne Bóg zapłać!

10. Dziękuję Rodzinom sprzątającym w minionym tygodniu Kościół Garczegorze:

Rozalia Opara, Monika Mielewczyk, Mikołaj Mielewczyk.

Zapraszam w najbliższym tygodniu do sprzątnięcia: Kościoła rodziny:

Agnieszka Keler, Karolina Mielewczyk, Monika Krampichowska.

Dziękuję Paniom za sprzątnięcie w minionym tygodniu Kościoła w Janowicach:

Proszę o pomoc w sprzątnięciu kościoła w Janowicach w zbliżającą się sobotę Panie:

Danuta Nogalska, Iwona Stencel, Malgorzata Marcisz.

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę doświadczenia bliskości Boga i Jego zbawczej mocy oraz opieki Matki Najświętszej.

„ Wszystko jest nam dane w Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał, i żyje, i trwa na wieki. Trzeba jednak zjednoczyć się z Nim w wierze, pozwolić, aby Jego życie ukazało się w naszym, aby o każdym chrześcijaninie można było powiedzieć, że już nie jest alter Christus, lecz ipse Chrystus, samym Chrystusem!”

KOMENTARZ DO CZYTAŃ.

I Czytanie Ez 37,12-14

Pan Bóg daje obietnicę, że wyprowadzi nas z grobu beznadziei oraz przy zmartwychwstaniu ciała. A do tego udzieli nam Ducha, który będzie nas ożywiał i prowadził.

Psalm 130

To co Pan mówi, powinno być przyjęte przez każdego z nas z nadzieją, z wyczekiwaniem, gdyż On jest prawdomówny.

II Czytanie Rz 8,8-11

Duch, którego udzielił nam Chrystus, jest Tym, który prowadzi do życia wiecznego i pełnego. Ciało umiera, lecz dusza żyć będzie ze względu na Niego.

Ewangelia J 11,1-45

Jezus może sprawić zmartwychwstanie ludzkiego ciała, ale ważna jest też tutaj odpowiedz człowieka na pytanie: „Wierzysz w to?”. Jezus jest Bogiem, Tym, który wyprowadza z grobu Łazarza. Jezus jest też nadzieją na prawdziwe życie.