www.parafia.garczegorze.pl

Ogłoszenia Duszpasterskie.

XIX Niedziela Zwykła.

9 sierpnia 2020 roku

1. Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Powierzajmy je Bożej Opatrzności przez ręce naszej niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej, do której w tych sierpniowych dniach kierujemy nasze kroki.

2. Pozostających w domu proszę o modlitewne wsparcie tych, którzy z różnych stron Polski i Europy wyruszyli na pielgrzymie szlaki prowadzące na Jasną Górę, do naszego narodowego sanktuarium.

3. W poniedziałek, 10 sierpnia, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258). Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II. Msza św. o godzinie 9.00.

4. W środę zapraszam na wspólną modlitwę podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

5. W piątek, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ten dogmat był przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. Liturgiczny obchód rozpoczniemy wieczorną Mszą Świętą wigilijną, sprawowaną w piątek, 14 sierpnia, o godz. 17.00. W samą uroczystość Msze Święte w naszym kościele o godz. 7.30 i 10.30 w Garczegorzu oraz 9.00 w Janowicach..

6. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga.

7. W tę maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

8. W piątek, 14 sierpnia o godzinie 11.00 przeżywać będziemy w naszej Wspólnocie Uroczystość przyjęcia

I-ej Komunii świętej dzieci naszej Parafii.

9Zachęcam do nabycia kolejnych numerów czasopism: „Pielgrzyma” i „Gościa niedzielnego”.

10. Dziękuję Paniom Danucie Reszka i Zofii Giełażyn za wykonanie prac w Kościele.

11Serdeczne Bóg zapłać Paniom sprzątającym w minionym tygodniu Kościół:

Garczegorze: Kurkiewicz Martyna, Elżbieta Czaja, Stanisława Kostuch.

Zapraszam w najbliższym tygodniu do sprzątnięcia Kościoła Panie:

Machola Grażyna, Durma Angelika, Deperas Dorota.

Dziękuję Paniom za sprzątnięcie w minionym tygodniu Kościoła:

Janowice:  Nicke Danuta, Cichosz Wioletta, Heft Danuta.

Proszę o pomoc w sprzątnięciu kościoła w zbliżającą się sobotę Panie:

Nicke Danuta, Cichosz Wioletta, Heft Danuta.

12. Dożynki Parafialne w naszej wspólnocie przezywać będziemy 30 sierpnia, o godzinie 10.30.

Starostami Dożynkowymi będą Państwo Beata i Andrzej Syldatk. W przyszłą Niedzielę podam

termin spotkania organizacyjnego Sołtysów i Rolników.

13. Cmentarze Parafialne – dbałość o porządek i segregację śmieci.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

•  10 VIII – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik.

•  11 VIII – św. Klara (1194-1253), dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.

•  14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia.

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU            9 sierpnia 2020

KOMENTARZ DO CZYTAŃ.

1 Krl 19,9a.11-13 Bóg objawia się Eliaszowi

Rz 9,1-5 Izrael jest ludem Bożym

Mt 14,22-33 Jezus chodzi po jeziorze

Liturgia dzisiejszej, sierpniowej niedzieli zaprasza nas do refleksji nad modlitwą. Pierwsza Księga Królewska pokazuje, jak prorok Eliasz rozeznawał obecność Boga. Święty Paweł mówi o smutku i bólu z powodu nierozpoznania przyjścia Pana przez Jego naród. Ewangelia Świętego Mateusza ukazuje modlącego się Jezusa i daje ważne wskazówki dla modlitwy, zwłaszcza w trudnej sytuacji życiowej, jaką jest lęk.

Żeby nam nigdy nie brakło odwagi i otwarcia na Bożą łaskę, która zawsze przychodzi w „lekkim powiewie”, wsłuchajmy się słowo Boże.