www.parafia.garczegorze.pl

Ogłoszenia Duszpasterskie.

XXIX Niedziela Zwykła.

18 października 2020 roku.

1. Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. To stosowny czas, abyśmy przypomnieli sobie, że do istoty życia Kościoła należy powołanie misyjne. Światowy Dzień Misyjny uświadamia nam też, jak bardzo Kościół jest różnorodny, a przez to rzeczywiście powszechny. To mozaika kultur, ras, języków i zwyczajów. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby, dzisiaj także składając ofiary na Papieskie Dzieła Misyjne.

2. Każdy chrześcijanin na mocy sakramentu chrztu powołany jest do bezpośredniego zaangażowania się na rzecz głoszenia Ewangelii. Pamiętamy, że nieustannie mamy być światłem dla całej ludzkości w pielgrzymce wiary.

3. W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 października przypada (wyparte przez dzisiejszą niedzielę) święto Świętego Łukasza Ewangelisty. Jest to dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Pamiętajmy o nich w naszej modlitwie.

4. Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Jako chrześcijanie nie walczymy mieczem. Naszym orężem jest różaniec. Codziennie w naszym kościele gromadzimy się w połączeniu z Eucharystią, a po niej odprawiamy nabożeństwo różańcowe. Wszystkich parafian zapraszam na tę modlitwę.

5. W środę o godz. 16.00 gromadzimy się też w naszym kościele na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

6. W czwartek, 22 października przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Pawła II, a także 72. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski w latach 1926-1948. Jego wielką troską był naród i Kościół nie tylko w Ojczyźnie, ale także rodacy na emigracji. Aby na wychodźstwie nie ginęły polskie dusze, powołał specjalne zgromadzenie zakonne: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Przez wstawiennictwo sługi Bożego będziemy prosić Boga, aby i dziś Polacy poszukujących lepszego bytu za granicą nie zapominali o wierze ojców i o własnej Ojczyźnie.

7. Solenizantów i jubilatów polecam orędownictwu świętych patronów.

8Zbliża się listopad – miesiąc modlitwy za zmarłych. Wypominki (Roczne, miesięczne), czyli prośbę o modlitwę za wymienionych zmarłych, można składać w biurze parafialnym lub zakrystii. Kartki wypominkowe są złożone na stoliku z czasopismami.

9. Zachęcam do nabycia kolejnego numeru: „Pielgrzyma”, „Drogi misyjne” i „Gościa niedzielnego”.

10. Serdeczne Bóg zapłać Paniom sprzątającym Kościół:

Garczegorze: Anna Tomasiewicz, Jadwiga Tomasiewicz, Marzena Tomasiewicz.

JanowiceRenata Kalecińska, Małgorzata Ziółkowska, Anna Zalewska, Bogusława Patoka, Marcin Klinkosz, Bogdan Ptak.

Proszę o pomoc Rodziny w sprzątnięciu naszych świątyń:

Garczegorze: Honorata Drywa, Aneta Drywa, Hanna Bratek, Bogumiła Hinca.

JanowiceDanuta Żuchowska, Izabela Maras, Anna Skiba.

W tym tygodniu patronujĄ nam:

• •    20 X – św. Jan Kanty (1390-1473), prezbiter, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, znany z niezwykłej pracowitości i wielkiego miłosierdzia.
  • •    22 X – św. Jan Paweł II (1920-2005), papież Polak, wielki nauczyciel wiary  i bezgranicznego zawierzenia Chrystusowi i Jego Najświętszej Matce.

• DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU     18 października 2020

KOMENTARZ DO CZYTAŃ

Iz 45,1.4-6 Król Cyrus narzędziem Boga

1 Tes 1,1-5b Paweł dziękuje Bogu za wiarę, nadzieję i miłość Tesaloniczan

Mt 22,15-21 Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga

Słowo Boże porusza dziś temat postawy wobec spraw życia doczesnego. Księga proroka Izajasza mówi o królu babilońskim Cyrusie, który choć Pana Boga nie znał, został wezwany do służby Jemu. Dzieje się to na sposób obrzędów pogańskich, właściwych w tym czasie Babilonowi. We fragmencie Ewangelii Świętego Mateusza usłyszymy, jak faryzeusze i zwolennicy Heroda, zjednoczeni przeciwko Panu Jezusowi, szukają możliwości ukazania Go w złym świetle. Chcą wykazać, że Pan Jezus chce zburzyć panujący porządek, jak inni samozwańczy mesjasze, przez namawianie do działania przeciw władzy.

Niech słowo Boże, które usłyszymy, nauczy nas iść do wieczności przez doczesność. Iść do Pana Boga poprzez to, co się nam wydarza w życiu.