Środa Popielcowa, 14 lutego 2024 roku.

Utworzono: 14-02-2024

Środa Popielcowa,  14 lutego 2024 roku.
                      OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Przyjmujemy dzisiaj prosty, a jednocześnie bardzo znamienny znak: nasze głowy są posypywane popiołem i towarzyszą temu słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Rozpoczynamy tym samym okres Wielkiego Postu – czas przygotowania do świąt paschalnych. Wejdźmy weń z pełnym zaangażowaniem, by pięknie, dobrze i owocnie przeżyć święta Zmartwychwstania Pańskiego.

2. Trwa 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Dziś rozpoczynamy też Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, a czas Wielkiego Postu sprzyja podejmowaniu dobrych postanowień – zachęcamy do podejmowania tego trudu, a przez to do ciągłej przemiany życia.

3. Dziś na zakończenie Mszy Świętych będzie można materialnie wspomóc nasz diecezjalny oddział CARITAS przez złożenie ofiary do puszek. "Wesprzyj Ukrainę"

4. Dzisiejszy dzień to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

5. Pamiętajmy również, że rozpoczęty dziś okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, wesel i dyskotek.

6. W piątek rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich Parafian na godz. 17.00 - Garczegorze i 16.00 - Janowice. Od przyszłej niedzieli – pierwszej Wielkiego Postu w łączności z Mszami św. będziemy śpiewać Gorzkie Żale. Do tych nabożeństw, jak i do pobożnego odmówienia w piątki Wielkiego Postu przed wizerunkiem Ukrzyżowanego modlitwy:
Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu, upadam na kolana przed Twoim obliczem i z największą gorliwością ducha proszę Cię i błagam, abyś wszczepił w moje serce najżywsze uczucia wiary, nadziei i miłości oraz prawdziwą skruchę za moje grzechy i silną wolę poprawy. Oto z sercem przepełnionym wielkim uczuciem i z boleścią oglądam w duchu Twoje pięć ran i myślą się w nich zatapiam, pamiętając o tym, dobry Jezu, co już prorok Dawid włożył w Twoje usta: „Przebodli ręce moje i nogi, policzyli wszystkie kości moje” (Ps 22,17)
przypisana jest możliwość uzyskania odpustu zupełnego, który możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie następujących warunków: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego.

7. Niech błogosławieństwo Boże, które za moment przyjmiemy, umacnia nas w dobrym przeżywaniu czasu Wielkiego Postu oraz w wiernej realizacji podejmowanych postanowień i zobowiązań…

ŚRODA POPIELCOWA 14 lutego 2024

Jl 2,12-18 Rozdzierajcie serca wasze, a nie szaty
2 Kor 5,20 – 6,3 Pojednajcie się z Bogiem, oto teraz czas upragniony
Mt 6,1-6.16-18 Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie

Nawrócenie zakłada odwrócenie się od grzechu, a tym samym zwrócenie się ku Bogu. Celem jest zawsze pokój własnego sumienia, czyli stan pojednania ze Stwórcą. Postanowienia, które pozostają na etapie życzeń, nie wystarczą, dlatego potrzebują potwierdzenia w uczynkach. Jezus w Ewangelii wyznacza trzy uczynki jako filary nawrócenia. Są nimi: post, modlitwa i jałmużna. Jednocześnie przestrzega przed pychą, która może pochłonąć ludzkie serce. Uczynki miłości spełniane na pokaz obdzierają je z duchowej wartości. Prawdziwe nawrócenie człowieka dokonuje się najpierw we wnętrzu serca. Dlatego prorok Joel w pierwszym czytaniu nawołuje: „Nawróćcie się do Mnie całym sercem”. Tylko taka ofiara może być miła Bogu. Wsłuchani w słowo Boże, podejmijmy zaproszenie Pana ku nawróceniu naszych serc.