IV Niedziela Wielkiego Postu, 10 marca 2024 roku.

Utworzono: 09-03-2024

IV Niedziela Wielkiego Postu. (Laetare)

10 marca 2024 roku.

1. Czwarta niedziela Wielkiego Postu, zwana Niedzielą Laetare, której wyjątkowość podkreśla różowy kolor szat liturgicznych, wyznacza połowę przeżywanego okresu przygotowania paschalnego. Dlatego w polskiej tradycji nazywana była „śródpościem” albo „półpościem”. Warto uczynić pewne podsumowania i z jeszcze większym zaangażowaniem przeżyć drugą jego część. Wspaniałą okazją są rozpoczynające się dzisiaj wielkopostne rekolekcje. A oto ich program następujący:

Dla dorosłych Parafian:

Niedziela, 10.03.24r. - Nauka rekolekcyjna w łączności z Mszami św.

Poniedziałek, 11.03.24r. - Janowice 17.00 i Garczegorze 18.30.

Wtorek, 12.03.24r. - Janowice 17.00 i Garczegorze 18.30.

Dla uczniów naszej szkoły podstawowej:

Poniedziałek, 11.03.24. - klasy 0-III – 7.45. - klasy IV-VIII - 8.40.

Wtorek, 12.03.24r. - klasy 0-III – 7.45. - klasy IV-VIII - 8.40.

2. Bóg, jak usłyszeliśmy w Ewangelii, posłał swojego Jednorodzonego Syna nie po to, aby świat potępił, lecz po to, by świat został przez Niego zbawiony. Zatem nie bójmy się przyjść do Niego z naszą słabością i grzechem, albowiem On czeka każdego dnia w sakramencie pokuty i pojednania, by nas uwolnić od ciężaru grzechu i przytulić do swojego kochającego Serca.

3. Kolekta dzisiejszej Niedzieli jako II- ej miesiąca przeznaczona jest na nasze cele inwestycyjne. Za wszelkie ofiary: Bóg zapłać!

4. W najbliższą środę przypada 11. rocznica wyboru papieża Franciszka. Ojciec Święty nie przestaje prosić o modlitewne wsparcie, dlatego w jego intencji będziemy się modlić w środę na wieczornej Mszy Świętej, a dziś już chcemy powierzyć opiece Matki Najświętszej posługiwanie Chrystusowego Namiestnika: Pod Twoją obronę…Matko Kościoła, módl się za nami!

Zapraszam w Wielką Środę, 27 marca dzieci naszej Parafii na specjalną Drogę krzyżową dla nich o godzinie 16.00.

5. Zapraszam do udziału w nabożeństwach tego okresu: w Gorzkich Żalach, które śpiewamy w każdą niedzielę w łączności z Mszami św. i w Drodze Krzyżowej, w każdy piątek o godz. 16.00 w Janowicach i 17.00 w Garczegorzu.

6. Pragnę serdecznie podziękować tym, którzy włączyli się już w akcję „Jałmużna postna”; pros o przekazywanie „Jałmużny” do Niedzieli Wielkanocy.

7W piątek, 15 marca zapraszam na Mszę św. o godzinie 20.00, która rozpocznie kolejny raz EDK szlakiem św. Jakuba Apostoła do Łeby. Materiały związane z EDK, opis trasy na stronie parafia.garczegorze.plrozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej można pobrać z strony edk.org.pl

8W związku z Peregrynacją Obrazu MB Nieustającej Pomocy i jej organizacją zwracam się do Parafian by decydując się na wzięcie udziału w Peregrynacji Obrazu zechcieli pobrać formularz „Zaproszenia” i po wypełnieniu zwrócili go do Parafii, do 20 marca 2024r.

Pozwoli mi to na wyznaczenie kolejności odwiedzin Obrazu MB Nieustającej Pomocy w poszczególnych rodzinach i miejscowościach.Formularze zaproszeń znajdują się w kruchcie Kościoła, zakrystii. Można również kierować zaproszenie drogą internetową e-mail , na adres Parafii: pgarczegorze@diecezja-pelplin.plna stronie parafialnej www.parafia.garczegorze.pl przez formularz „Zaproszenie..”. (znajduje się na stronie głównej poniżej „Ogłoszeń Parafialnych”).

9. Zachęcam do nabycia kolejnych numerów czasopism: „Pielgrzyma”, „Gościa niedzielnego”. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do puszki. Można nabyć paschaliki wielkanocne w cenie 18,00 zł.

10Dziękuję Rodzinom sprzątającym w minionym tygodniu Kościół Garczegorze:

Kostuch Danuta i Jagoda, Bira Mirosława, Tusk Monika, Adamska Katarzyna

Zapraszam w najbliższym tygodniu do sprzątnięcia: Kościoła rodziny:

Groncka Beata, Krauza Katarzyna, Reszka Agnieszka, Wyrwał Aleksandra.

Dziękuję Paniom za sprzątnięcie w minionym tygodniu Kościoła w Janowicach:

Miller Ewa, Wenta Joanna, Smykowska Marlena i Julia.

Proszę o pomoc w sprzątnięciu kościoła w Janowicach w zbliżającą się sobotę Panie:

Wałdoch Paulina, Jurczyk Marzena, Gorzelak Małgorzata.

11. Zapraszam młodzież przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania na spotkanie formacyjne w najbliższą Niedzielę, 17 marca po Mszy św., godzinie 10.30 w kościele w Garczegorzu.

12. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości Bożych darów, radości oraz wzrastania w wierze i miłości ku Panu.

„ Wszystko jest nam dane w Chrystusie, który umarł i zmartwychwstał, i żyje, i trwa na wieki. Trzeba jednak zjednoczyć się z Nim w wierze, pozwolić, aby Jego życie ukazało się w naszym, aby o każdym chrześcijaninie można było powiedzieć, że już nie jest alter Christus, lecz ipse Chrystus, samym Chrystusem!”.

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                    10 marca 2024

Niedziela Laetare

2 Krn 36,14-16. 19-23 Gniew i miłosierdzie Boże

Ef 2,4-10 Umarli wskutek grzechu zostali zbawieni przez łaskę

J 3,14-21 Bóg posłał swego Syna, aby świat został zbawiony

Kontrast pomiędzy światłem i ciemnością jest często podejmowanym tematem przez Świętego Jana. Zgodnie z ową myślą światłością jest sam Jezus, który przyszedł na świat rozproszyć mroki grzechu. Przywoływane w Ewangelii spotkanie ma miejsce w nocy, w czasie której Jezus prowadzi skryty dialog z Nikodemem oraz oświeca wątpliwości swego gościa. „A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki” – mówi Jezus. Osąd Boga nad duszą ludzką dotyczy więc przylgnięcia lub odrzuceniu Boga przez człowieka; zbliżania się człowieka bardziej ku światłu lub ku ciemności. Odwrócenie się od Stwórcy prowadzi ku śmierci. Święty Paweł napomina, że światło życia może przywrócić jedynie Chrystus. Niech słowo Boże rozjaśni mroki naszych serc.