III NIedziela Wielkiego Postu, 3 marca 2024 roku.

Utworzono: 02-03-2024

O głoszenia Duszpasterskie.

III Niedziela Wielkiego Postu.

3 marca 2024 roku.

Nauczmy się od Jezusa podobnego postępowania. W swoim życiu na ziemi nie chciał nawet tej chwały, która słusznie mu się należała: mając prawo być traktowany jako Bóg, przyjął postać sługi, niewolnika”.

1. W dzisiejszej liturgii słowa zostały nam przypomniane Boże przykazania – dziesięć słów Boga, na których warto i trzeba budować gmach swojego życia. W Wielkim Poście próbujemy uczynić je rzeczywiście tym fundamentem, zatem niech wszystkie podejmowane działania i wysiłki temu służą. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach wielkopostnych. W Niedzielę w łączności z Mszami św. Gorzkie Żale, a w piątek Droga Krzyżowa: 16.00 – Janowice i 17.00 – Garczegorze.

Zachęcamy wszystkich Parafian do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, które odbędą się od przyszłej Niedzieli do wtorku. (10 – 12 marca)Ich program  jest następujący:

Dla dorosłych Parafian:

Niedziela, 10.03.24r. - Nauka rekolekcyjna w łączności z Mszami św.

Poniedziałek, 11.03.24r. - Janowice 17.00 i Garczegorze 18.30.

Wtorek, 12.03.24r. - Janowice 17.00 i Garczegorze 18.30.

Dla uczniów naszej szkoły podstawowej:

Poniedziałek, 11.03.24. - klasy I-IV – 7.45. - klasy V-VIII - 8.40.

Wtorek, 12.03.24r. - klasy I-IV – 7.45. - klasy V-VIII - 8.40.

Przypominam również, że za udział w rekolekcyjnych ćwiczeniach bądź za udział w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, bądź za odmówienie w piątki tego okresu modlitwy: Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu… można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2. Najlepszym owocem czasu nawrócenia i przemiany będzie oczyszczenie serca w sakramencie pokuty i pojednania. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę! Każdego dnia służę posługą w konfesjonale przed Mszą św. Spowiedź z udziałem kapłanów z sąsiednich Parafii odbędzie się we wtorek, 26 marca: Janowice – 17.00; Garczegorze -17.30.

3. Przypominam o „Jałmużnie postnej” – wielkopostnej akcji CARITASU. Ofiary zebrane przeznaczone będą na pomoc najuboższym.

4. W piątek, 8 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko wtedy, o naszych niewiastach: babciach, mamach, żonach, córkach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość jakimś dobrym słowem i drobnym gestem i nie ustawajmy w modlitwach za nich.

5. W dzisiejszą niedzielę następuje wymiana tajemnic modlitewnych Róż Różańcowych.

6. Kolekta przyszłej Niedzieli jako II- ej miesiąca przeznaczona będzie na nasze cele inwestycyjne. Za wszelkie ofiary: Bóg zapłać!

7W piątek, 15 marca zapraszam na Mszę św. o godzinie 20.00, która rozpocznie kolejny raz EDK szlakiem św. Jakuba Apostoła do Łeby. Materiały związane z EDK, rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej można pobrać ze strony internetowej edk.org.pl. Opis trasy i zapis na naszą EDK znajdują się na naszej stronie: parafia.garczegorze.pl

8W związku z Peregrynacją Obrazu MB Nieustającej Pomocy i jej organizacją zwracam się do Parafian by decydując się na wzięcie udziału w Peregrynacji Obrazu zechcieli pobrać formularz „Zaproszenia” i po wypełnieniu zwrócili go do Parafii, do 20 marca 2024r.

Pozwoli mi to na wyznaczenie kolejności odwiedzin Obrazu MB Nieustającej Pomocy w poszczególnych rodzinach i miejscowościach.Formularze zaproszeń znajdują się w kruchcie Kościoła, zakrystii. Można również kierować zaproszenie drogą internetową e-mail , na adres Parafii: pgarczegorze@diecezja-pelplin.plna stronie parafialnej www.parafia.garczegorze.pl przez formularz „Zaproszenie..”. (znajduje się na stronie głównej poniżej „Ogłoszeń Parafialnych”)

9. Zachęcam do nabycia kolejnych numerów czasopism: „Pielgrzyma”, „Gościa niedzielnego”, „Różaniec”. Ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do puszki.

10. Otaczam solenizantów i jubilatów modlitwą, przekazując im najserdeczniejsze życzenia. Pamiętamy w modlitwie również o zmarłym śp. Marek Jurczyński, lat 31, wypraszając mu niebo…

11.  Dziękuję Rodzinom sprzątającym w minionym tygodniu Kościół w Garczegorzu:

Marta i Monika Detlaf, Józefa Mielewczyk.

Zapraszam w najbliższym tygodniu do sprzątania Kościoła rodziny

Kostuch Danuta Jagoda, Tusk Monika, Bira Mirosława.

Dziękuję Paniom za sprzątnięcie w minionym tygodniu Kościoła w Janowicach:

Proszę o pomoc w sprzątnięciu kościoła w Janowicach w zbliżającą się sobotę Panie:

Smykowska Marlena, Meller Ewa, Wenta Joanna.

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                          3 marca 2024 roku

Wj 20,1-17 Ogłoszenie przykazań Bożych

1 Kor 1,22-25 Chrystus ukrzyżowany jest mądrością Bożą

J 2,13-25 Zapowiedź męki i zmartwychwstania

Dekalog i świątynia były dla Izraelitów nie tylko świętością, ale i dziedzictwem. Urywek z Księgi Wyjścia traktuje o nadaniu prawa Narodowi Wybranemu przez samego Boga. Dekalog oznacza „dziesięć słów”, czyli dziesięć zasad, na których opiera się relacja ścisłego przymierza Boga z Izraelem. Trzy pierwsze odnoszą się bezpośrednio do Boga, siedem kolejnych tyczy się relacji pomiędzy ludźmi. Drugim znakiem Bożego dziedzictwa była świątynia na Wzgórzu Jerozolimskim. Jednak jak niegdyś Hebrajczycy pod Synajem, tak ich potomkowie sprzeniewierzyli się świętości i dziedzictwu przymierza. Jezus wyrzuca z dziedzińca świątynnego tych, którzy uczynili z niej targowisko i zaprowadza należny porządek świętemu miejscu. To obraz naszego wnętrza. Niech słowo Boże pobudza nas do troski o właściwy stan naszych dusz.