II NIedziela Wielkiego Postu, 25 lutego 2024 roku.

Utworzono: 24-02-2024

II Niedziela Wielkiego Postu.

25 lutego 2024 roku.

1. Każdego roku w drugą niedzielę okresu przygotowania paschalnego rozważamy ewangelijną perykopę o Przemienieniu Chrystusa na wysokiej górze. Tak jak wybranym uczniom, tak i nam Pan Jezus pragnie ukazać blask swojego Bóstwa i niejako powiedzieć, kim jest, by umacniać nas w wierze i na drogach życiowego powołania. Nie bójmy się Jemu zaufać, pozwólmy Mu działać w nas i przez nas…

2. Dziś Gorzkie Żale w połączeniu z Mszą św., w piątek natomiast nabożeństwo Drogi Krzyżowej: - Janowice o godz. 16.00, Garczegorze o godz. 17.30.

Znajdźmy czas, aby uczestniczyć w tych nabożeństwach, albowiem dzięki nim możemy głębiej przeżyć tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana i lepiej rozumieć Jego nieskończoną miłość do każdej i każdego z nas.

3. Dzisiejsza niedziela nazywana jest NIEDZIELĄ AD GENTES i jest poświęcona modlitwie za misje i misjonarzy. Przy wyjściu ze świątyni będzie można wesprzeć dzieło misyjne Kościoła – do specjalnych puszek można wrzucać ofiary na ten cel.

4. W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek po południu adoracja Najświętszego Sakramentu od 16.00 i okazja do spowiedzi świętej od 17.00. Na zakończenie adoracji – nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W sobotę przed poranną Eucharystią o 9.00 odprawimy nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.

W sobotę, 2 marca od godziny 9.30 odwiedzę z posługą sakramentalną starsze osoby i chorych naszej wspólnoty.

5. W Wielkim Poście wzbudźmy w sobie szczere pragnienie oczyszczenia serca w zdroju miłosierdzia, Bożego które jest otwarte dla wszystkich i którego doświadczamy szczególnie w spowiedzi świętej. Okazja do spowiedzi przed każdą Mszą Świętą.

6. Niech wielkopostne rekolekcje, które rozpoczniemy 10 marca, pomogą nam w podejmowaniu wysiłku przemiany życia i w dobrym przygotowaniu do przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Szczegółowy program rekolekcji: 10 marca 7.30, 9.00 Janowice i 10.30 oraz 11 i 12 marca Janowice 17.00, 18.00 Garczegorze. Program szkolnych rekolekcji dla dzieci i młodzieży: 11 i 12 marca w dwóch grupach w szkole podstawowej.

7. Zachęcam do lektury prasy katolickiej. Czytelnikom polecam: Pielgrzyma, Gościa niedzielnego.

8. 15 marca zapraszam do udziału w EDK, która rozpocznie się Mszą św. o 2000 w Garczegorzu, a zakończy się w Łebie w kościele św. Jakuba Ap. Zapisy przez internet: pocztę e-mailpgarczegorze@diecezja-pelplin.plna stronie parafialnej www.parafia.garczegorze.pl przez formularz (znaleźć go można na głównej stronie poniżej ogłoszeń) lub osobiście w Kościele.

9. Tradycyjnie ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego można składać do puszki w kruchcie kościoła. Serdeczne Bóg zapłać !

10Niedzielę, 3 marca po Sumie o godz. 10.30 zapraszam na spotkanie formacyjne młodzież pragnącą przyjąć sakrament bierzmowania 10 maja br.

11. Dziękuję Paniom sprzątającym w minionym tygodniu Kościół w Garczegorzu:

Brylowska Anna, Bielicka Anna.

Zapraszam w najbliższym tygodniu do sprzątania Kościoła rodziny:

Mielewczyk Józefa, Domaros Krystyna,  Detlaf Marta.

Dziękuję Paniom za sprzątnięcie w minionym tygodniu Kościoła w Janowicach:

Anita i Sandra Labuda, Monika Klinkosz, Alicja Górska.

Proszę o pomoc w sprzątnięciu kościoła w Janowicach zbliżającą się sobotę Panie:

Aleksandra Skuriat, Marzena Balcerzak, Balcerak Marcelina, Żuchowska Danuta.

12. W związku z Peregrynacją Obrazu MB Nieustającej Pomocy i jej organizacją zwracam się do Parafian by decydując się na wzięcie udziału w Peregrynacji Obrazu zechcieli pobrać formularz „Zaproszenia” i po wypełnieniu zwrócili go do Parafii, do 20 marca 2024r.

Pozwoli mi to na wyznaczenie kolejności odwiedzin Obrazu MB Nieustającej Pomocy w poszczególnych rodzinach i miejscowościach.Formularze zaproszeń znajdują się w kruchcie Kościoła, zakrystii. Można również kierować zaproszenie drogą internetową e-mail , na adres Parafii: pgarczegorze@diecezja-pelplin.plna stronie parafialnej www.parafia.garczegorze.pl przez formularz „Zaproszenie..”. (znajduje się na stronie głównej poniżej „Ogłoszeń Parafialnych”)

13. Wszystkich obchodzących osobiste święta i uroczystości zapewniam o modlitwie i życzliwości.

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU                        25 lutego 2024

Niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami

Rdz 22,1-2.9-13.15-18 Ofiara Abrahama

Rz 8,31b-34 Bóg nie oszczędził dla nas własnego Syna

Mk 9,2-10 Pielgrzymując na ziemi, uczestniczymy w życiu wiecznym

Motyw gór jest często przywoływany w Piśmie Świętym jako miejsce zawiązywania relacji między Bogiem a ludźmi. Wydarzenia na górskich szczytach są również znakiem wypełnienia Starego Testamentu i nadejścia Nowego. Niespełniona ofiara na górze Moria zapowiada dopełnioną ofiarę Jezusa na górze Kalwarii. Jak niegdyś Abraham miał wydać swego syna na ofiarę, tak Bóg Ojciec ofiarował swego Syna za zbawienie świata. Izaak, który był synem Abrahama, miał zostać zgładzony jako ofiara na ołtarzu. Nowym Izaakiem jest Jezus, który został zgładzony na ołtarzu Golgoty. Drewno niesione na barkach Izaaka zapowiada drogę krzyżową Jezusa. Pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami znajduje się góra Przemienienia, która obok Morii zapowiada mękę Jezusa. Niech liturgia słowa pobudzi nas, abyśmy ofiarowali swoje życie Jezusowi.