Parafia św. Marii Magdaleny w Garczegorzu

VI Niedziela Wielkanocy, 14 maja 2023r.

Utworzono: 13-05-2023

 

                        Ogłoszenia duszpasterskie.

                           VI Niedziela Wielkanocy.

                              14 maja 2023 roku.

1. Przez kolejne dni maja kroczymy z Maryją, opromienieni i radośni Paschą Jej Syna. Dziś, w szóstą niedzielę Wielkanocy, gromadzimy się wokół ołtarza, żeby to misterium paschalne mogło przemienić całe nasze życie. Przyjmowanie sakramentów świętych, zwłaszcza pełny udział w Eucharystii, wsłuchiwanie się w słowo Boże – to wszystko otwiera nas na Najwyższego, który zadziwia swoją mocą, dobrocią i bezinteresownością. Tak rodzi się nasza wiara, nadzieja i miłość – dobro, którym można i trzeba się dzielić z innymi. Właśnie w ten sposób stajemy się solą dla ziemi, nadajemy właściwy sens naszej doczesności.

 

2. W poniedziałek rozpoczniemy doroczne Dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Do środy włącznie przez wstawiennictwo Maryi będziemy prosili o Boże błogosławieństwo dla ciężko pracujących na roli, o sprzyjającą pogodę dla wzrostu zasiewów i obfitych plonów, aby nikomu w naszej ojczyźnie i na całym świecie nie brakowało chleba powszedniego. Jeśli nie w inny sposób, to przynajmniej przez żarliwą modlitwę prośmy naszego Ojca w Niebie o sprawiedliwy podział plonów ziemi, aby ludzie nie umierali więcej z głodu.

 

3. Zaś we wtorek, 16 maja, przypada święto kolejnego patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Stąd zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur, nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele ojców jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej ojczyźnie i we wspólnocie narodów.

 

4. W środę naszym parafialnym zwyczajem o godz. 17.00 gromadzimy się też na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wzywamy Ją między innymi jako Żywicielkę głodnych i Opatrzność ubogich, zatem przez Jej wstawiennictwo zanosimy modlitwy tych dni o urodzaje i za głodujących na świecie.

 

5. W czwartek, 18 maja, przypada 103. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II. Tego dnia podziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego długiego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił. Wbrew wszelkim atakom na jego osobę wpatrujmy się w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia, krok po kroku być bliżej Pana Boga. I jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. Ouczynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając Jej synowskie: „Totus Tuus”. W tych intencjach będziemy się modlić podczas Mszy Świętej o godz. 9.00.

 

6. Nabożeństwo majowe w naszym kościele codziennie w łączności z Mszą św.. Zapraszam, aby modlitwą Litanii Loretańskiej wypraszać opiekę Matki Zbawiciela. 

 

7. W najbliższą niedzielą, 21 maja przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego i Uroczystość przyjęcia I-Komunii św. dzieci naszej Parafii na Mszy św. o godzinie 11.00. W sobotę, 20 maja o godzinie 10.00 pierwsza spowiedź dzieci.

 

8. Zachęcam do nabycia czasopism: „Pielgrzyma”, „Gościa Niedzielnego”, „Różaniec”. Kolejna Katecheza Eucharystyczna.

 

9. Kolekta dzisiejszej Niedzieli jako II-iej miesiąca przeznaczona jest na nasze cele inwestycyjne. Bóg zapłać!


 

10. Dziękuję Rodzinom sprzątającym w minionym tygodniu Kościół w Garczegorzu:

Irena Pakuła, Justyna Machola, Szymon Kuczbański, Monika Moskalczyk.

Zapraszam w najbliższym tygodniu do sprzątnięcia Kościoła rodziny:

Rodziców dzieci przystępujących do I Komunii św.

Dziękuję za sprzątnięcie w minionym tygodniu Kościoła Janowicach:

Honorata Saweka, Anna Rogowska, Karolina Górska.

Proszę o pomoc w sprzątnięciu kościoła w zbliżającą się sobotę Panie: 

Wiesława Syldatk, Stefania Górska, Emilia Schmytke.

 

11. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzę Bożego błogosławieństwa i opieki Matki

Zbawiciela.

 

SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY                              14 maja 2023

 

KOMENTARZ DO CZYTAŃ

 

I Czytanie Dz 8,5-8.14-17

Posługa chrześcijan na wielu krańcach świata spotyka się z wyraźnym odzewem i przyjęciem Ducha Bożego, o którego modli się wspólnota. 

 

Psalm 66

Bóg wysłuchuje swoich uczniów, czyni cuda w ich obecności. 

 

II Czytanie 1 P 3,15-18

Święty Piotr mówi, by być zawsze gotowym, aby bronić Chrystusa-Nadziei. To może kogoś przybliżyć do Jezusa, bo On umarł właśnie za niesprawiedliwych i został powołany do życia Duchem.

 

Ewangelia J 14,15-21

Jezus zapowiada Ducha Świętego dla swoich uczniów, który będzie Pocieszycielem i pomoże w obronie wiary, w potrzebie. Jezus mówi, że zachowywanie Przykazań jest przykładem miłowania Go. 

 

Przejdź do góry strony