Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 9 kwietnia 2023r.

Utworzono: 08-04-2023

Ogłoszenia duszpasterskie.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

9 kwietnia 2023 roku.

Drodzy parafianie i goście!

1. Miłość ostatecznie zwycięża śmierć! Zatem przyobleczmy nasze życie w zwycięską miłością Ojca i jej doświadczajmy. Grzech i jego owoc, to znaczy śmierć, nie jest już w stanie zagrodzić nam drogi do Domu Ojca. Przez Jezusa w Duchu Świętym mamy na zawsze otwarty dostęp do Ojca. Niech to będzie najlepsze wielkanocne życzenie: aby każdy z nas doświadczył i przyjął tę zwycięską miłość Boga Ojca. A ogarnięci Bożą miłością, dzielmy się tym darem z naszymi braćmi. Potrzeba bowiem tej miłości w każdym wymiarze naszego życia, zwłaszcza społecznym, narodowym i międzynarodowym. Współczesność ciągle domaga się od nas świadectwa, że rzeczywiście tylko na Chrystusie i Jego zwycięstwie nad wszelkim złem, na głoszonej przez Niego prawdzie, sprawiedliwości i miłości można budować lepszą przyszłość.

2. W ramach oktawy Wielkiej Nocy jutro drugi dzień świąt – Wielkanocny Poniedziałek. Pamiętajmy, że nasza radość i cała przedświąteczna krzątanina miały swój powód przede wszystkim w wydarzeniach męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Zatem zadbajmy o udział we Mszy Świętej: Garczegorze – 7.30 i 10.30, Janowice 9.00. W Poniedziałek Wielkanocny tradycyjnie złożymy ofiary na uczelnie i szkoły katolickie oraz na wydziały teologiczne w Polsce – gorąco zachęcam do wsparcia tego szczytnego celu! W czasie wolnym warto zajrzeć też do innych okolicznych kościołów i obejrzeć wystrój grobów Pańskich.

3. W ramach świątecznego popołudniowego wypoczynku, może przechadzki czy przejażdżki, pamiętajmy także o chwili modlitwy przy grobach naszych najbliższych, którzy przez chrzest zostali włączeni w Chrystusa i teraz oczekują na pełny udział w Jego zmartwychwstaniu.

4. W piątek, 14 kwietnia, przypada nasze narodowe święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej w 2019 roku dla upamiętnienia chrztu Polski datowanego właśnie na dzień 14 kwietnia 966 roku. Była to przecież niezwykle doniosła decyzja Mieszka I, która uznawana jest za początek Państwa Polskiego. A z racji trwającej oktawy Wielkanocy tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

5. Przyszłą niedzielę – drugą niedzielę Wielkanocy będziemy obchodzili jako Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Niedziela ta zainauguruje również Tydzień Miłosierdzia.

6. Serdeczne słowa wdzięczności kieruję do wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie celebracji Triduum Paschalnego. Za wszelką pomoc i okazane dobro niech Bóg wynagrodzi wam swoją łaską. Pragnę bardzo serdecznie podziękować  Panu WładysławowiMariannie, panom Kazimierzowi i Andrzejowi oraz tym, którzy przygotowali ołtarz CiemnicyGrobu Pańskiego. Paniom sprzątającym kościół. Dziękuję Druhom Strażakom, scholimłodzieży żeńskiej,orszakowi procesyjnemu i liturgicznej służbie ołtarza. Niech Zmartwychwstały spotka was na drodze waszego życia jak uczniów idących do Emaus.

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzę obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

8. Zachęcam do nabycia kolejnych numerów czasopism Katolickich, które znajdują się w kruchcie Kościoła.

9. Skarbonki „Jałmużny wielkopostnej” można składać przy Grobie Pańskim. Proszę, aby były podpisane i podany adres. Konkurs z logo Caritas.

10Dziękuję Rodzinom sprzątającym w minionym tygodniu Kościół Garczegorze:

Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych oraz młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.

Zapraszam w najbliższym tygodniu do sprzątnięcia: Kościoła rodziny:

Hanna Rajczuk, Henryk Drywa, Daria Lejk.

Dziękuję Rodzinom za sprzątnięcie w minionym tygodniu Kościoła w Janowicach:

Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych oraz młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.

Proszę o pomoc w sprzątnięciu kościoła w Janowicach w zbliżającą się

sobotę Panie:

Ewelina Łyczek, Aleksandra Syldatk, Patrycja Kurzydło.

NIEDZIELA WIELKANOCNA 9 kwietnia 2023r.

ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO.

Msza w dzień.

I Czytanie Dz 10,34a.37-43

Bóg zmartwychwstał, żyje i pragnie, aby uczniowie, z którymi dalej przebywa, głosili tę prawdę po całej ziemi.

Psalm 118

Jego łaska nie jest mniejsza od śmierci, ona ją przezwycięża. Uczeń Jezusa wie, że nie umrze.

II Czytanie Kol 3,1-4

Po zmartwychwstaniu Chrystus Jego uczniowie muszą zmienić swoje patrzenie na życie i otaczającą rzeczywistość, aby ciągle dążyć do nieba.

albo

II Czytanie 1 Kor 5,6b-8

Mała ilość przewrotności niszczy całość pełnionego dobra. Jako uczniowie Chrystusa Zmartwychwstałego powinniśmy całkowicie wyrzucić zło z naszego życia, by być czystymi i prawdziwymi.

Ewangelia J 20,1-9

Kiedy coś dotyczy Jezusa, powinniśmy jak Piotr i drugi uczeń biec, aby zobaczyć, o co chodzi, gdyż On jest najważniejszy. Jezus dał możliwość oglądania i uwierzenia w zmartwychwstanie, pozostawiając pusty grób.