Wszelkie informacje na stronie www.edk.org.pl

Ekstremalna Droga Krzyżowa jest proponowaną formą duchowości.

Nie jest to pielgrzymka, EDK jest indywidualną formą modlitwy. Termin oraz trasa przejścia, jest tylko propozycją, EDK możesz przejść w dowolnym czasie i miejscu.

Pamiętaj, że osoba wybierająca się na trasę EDK przyjmuje na siebie wszelkie ryzyko związane z przejściem trasy. Należy również pamiętać, że osoby niepełnoletnie przebywają pod władzą rodzicielską i ich wyruszenie na EDK może odbywać się wyłącznie za zgodą opiekunów prawnych. Więcej w FAQ (http://www.edk.org.pl/edk/faq.html)

Zanim zdecydujesz się wziąć udział:

 1. Zapoznaj się z poniższymi informacjami na temat EDK i zdecyduj, czy chcesz podjąć wyzwanie. Odpowiedź na najczęściej pojawiające się pytania możesz znaleźć w FAQ
 2. Ekstremalna Droga Krzyżowowa polega na pokonaniu w nocy wybranej trasy, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami.
 3. Ma charakter indywidualny. Podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły.
 4. Przejście trasy EDK ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorąc w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.
 5. Zapoznaj się z przebiegiem tras i oceń, czy jesteś w stanie przejść jedną z nich. Opisy znajdziesz przy większości tras.

IDEA EDK

 • Rozpoczynająca Msza Święta
 • NOC
 • Trud – Opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczenie swoich ograniczeń, przełamywanie swoich ograniczeń
 • Milczenie – Rozmowa z Bogiem
 • Samotność – Oderwanie od świata, skupienie, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem
 • Rozważania EDK – Wyjście poza swój sposób myślenia, otwartość na inspirację do zmiany

Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można również na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.

Do osób aktywnych fizycznie, które chcą diametralnej zmiany swojego życia kierujemy propozycję uczestnictwa w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.

Po raz pierwszy na terenie naszej parafii zorganizowana zostanie Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK). Realizować będziemy trasę na wzór EDK liczącą ok 30 km.

Rozpocznie się w naszym kościele

Mszą św. o godz. 23.00 w piątek – 16 marca 2018 r. Garczegorze kościół św. Marii Magdaleny.

Indywidualnie, bądź w małych grupkach, z rozważaniami Drogi Krzyżowej ułożonymi specjalnie na tegoroczną edycję EDK, wyruszą Ci, którzy „nie chcą żyć normalnie, ale ekstremalnie”. Poświęcą oni Bogu w czasie Wielkiego Postu swoje trudne nocne wędrowanie.  EDK to czas wsłuchania się w to co Bóg ma nam do powiedzenia. Podejmij wyzwanie!

A koniec EDK w Łebie w kościele św. Jakuba Mszą św. pod przewodnictwem Księdza Dziekana Zenona Myszka około godziny 6-7.00. 

Szczegółowe informacje o idei i celu EDK na stronie internetowej www.edk.org.pl lub u proboszcza księdza Czesława Kubera: telefon- 598612278

   Najważniejszy  telefon  w  czasie  EDK

               16.03.18r. od 23.00 to:  

                       598612278.

 

               EDK Garczegorze   16 marca 2018 roku.

 

            Początek: Msza święta w kościele          

        parafialnym Garczegorze.

 

                     23.00

 

 1. Droga Krzyżowa rozpoczyna się po Mszy św. sprzed Kościoła św. Marii Magdaleny. (54.59631  17.72577)
 2. Idziemy w lewo w kierunku Wilkowa. (drogą asfaltową) obok cmentarza. 700 m.
 3. Dochodzimy do skrzyżowania z drogą gruntową, skręcamy w lewo. Po lewej stronie drewniany drogowskaz  (54.60045   17.73240).
 4. Po 1,5 km. Krzyż  po lewej stronie drogi. Za blokami w Obliwicach.   (54.61252   17.74160)   Stacja I.
 5. Dalej drogą asfaltową, przy Pałacu skręcamy w lewo (54.61482  17.74447). Dalej idziemy  drogą asfaltową i skręcamy  na skrzyżowaniu w lewo drogą asfaltową  (54.61814   17.74071) (odcinek cały wynosi 1.1 km)
 6. (54.61865   17.73517)  Kamień z tablicą „Przyrodnicza ścieżka dydaktyczno-historyczna” Obliwice 2008r . stoi po prawej stronie  na rozwidleniu dróg asfaltowej  z gruntową.  Stacja II.
 7. Tu Skręcamy w prawo z asfaltu na drogę gruntową po prawej stronie stawy  Idziemy 2 km.
 8. Stacja III. Tu przed wejściem na drogę asfaltową. (54.63400   17.72108)  schodzimy z drogi gruntowej i w prawo wchodzimy na drogę asfaltową. Kierunek Łebień. Idziemy 1,1 km.
 9. Stacja IV. (54.64297   17.71753)  przy Kościele.
 10. Dalej chodnikiem w kierunku Kopaniewa i Maszewka. (po prawej stronie mijamy Wiatrak typu Holender 1765r. Idziemy  3,4 km.
 11. Stacja V. Po przejściu Kopaniewa i Zdrzewna, przy drodze po prawej stronie krzyż (54.67154   17.70807) przy krzyżu  z kapliczką MB. Po drugiej stronie naprzeciw krzyża neoklasycystyczny pałac z 1867 r.
 12. Dalej idziemy asfaltem w kierunku Maszewka 1 km. Skręcamy w lewo.
 13. (54.68037  17.70611) skręcam w lewo .  Po lewej stronie drogi żywopłot bukowy  wchodzimy na drogę nr 213    (54.68022    17.70393) skręcamy w lewo kierunek  Wrzeście. Idziemy 200 m.
 1. Stacja VI. Po lewej stronie drogi 213     (54.67889   17.70037).
 2. Za kapliczką skręcamy w prawo drogą 213  i idziemy  drogą asfaltową  w kierunku Wrzeście, 2,1 km,  przed przejazdem kolejowym  (54.67656   17.66860) skręcamy  w prawo.
 3. Idziemy 100 m wzdłuż toru  po lewej stronie stacja PKP Wrzeście. Stacja VII.
 4. Idziemy dalej  prosto przechodząc po 1,7 km przejazd kolejowy i idziemy dalej prosto 550 m. (Wrześcienko) Mijamy  ogrodzone płotem zielonym siatkowym magazyny i skręcamy  w prawo za  betonowym przystankiem  (54.68851   17.64822)  idziemy  dalej  prosto 300 m.
 5. Dochodzimy do skrzyżowania z Krzyżem. Stacja VIII. (54.69189   17.64752). Następnie  trzymając  się prawej  strony drogi udajemy się  w kierunku bloków mieszkalnych  i idziemy prosto 200 m  pod wiaduktem kolejowym i za  wiaduktem na rozwidleniu dróg gruntowych skręcamy w prawo.
 6. Po przejściu pod wiaduktem ukarzą  się  wiatraki i skręcamy w prawą  szrutową  drogę. (54.69270   17.65085)       po lewej  stronie  mając  wiatraki.  Idziemy  drogą pożarową  nr. 4. (oznaczenie  na przydrożnych drzewach na białym tle czerwone liczby). Po przejściu 1,5 km na łuku drogi.
 7. Stacja IX. Po prawej stronie  stare dęby.   (54.696436   17.67191).   Droga  pożarowa nr. 4
 8. Po przejściu 2,9 km. Dochodzimy do skrzyżowania dróg leśnych  pożarowych 4 z 34 (numer 34 widać na drzewie po prawej stronie a po lewej  metalowy słupek z  napisem „do punktu czerpania wody) (54.71471  17.65178) skręcamy w prawo.
 9. Idziemy 900 m i dochodzimy do kapliczki św. Huberta ( po lewej stronie  obok ławeczki i jeziora Czarnego oraz  tablicy informacyjnej)  Stacja X.  (54.72130  17.65956).
 10. Po 450 m na łuku skrzyżowania wchodzimy trzymając się lewej strony na  drogę pożarową nr. 44  (po lewej stronie numer na drzewie)          (54. 2500   17.66306)
 11. Po przejściu 2,3 km drogą pożarową Nr 44 dochodzimy do drogi asfaltowej.
 12. (54.74041  17.64 239)  Idziemy  w lewo w kierunku Szczenurza.
 13. Po 300 m dochodzimy do Krzyża (po prawej stronie) Stacja XI.  (54.73846   17.63783).
 14. Idziemy 100 m drogą na Szczenurze, i za tablicą miejscowości skręcamy w prawo  (54.73736    17.63545).
 15. Po 2,8 km dochodzimy do skrzyżowania dróg leśnych (54.75475   17.62342)  Stacja XII  i skręcamy w lewo.   (strzałki na drzewach po lewej stronie). Aleja lipową- szlak niebieski  i czerwony.
 16. Po 800 m idziemy przez mostek kanału i idziemy dalej prosto.

30.  Po 1,5 km  krzyżówka (54.75069   17.58787)  Nowęcin. W prawo i chodnikiem w kierunku Łeby.  (ul. Łebska)

 1. Po 2 km przy cmentarzu (54.75047  17.56353) lewa strona.   Stacja XIII.
 2. Na rondzie pierwszy zjazd w prawo na Aleję św. Jakuba Apostoła.
 3. Po przejściu 500 m Stacja XIV. Przy kościele św. Jakuba.  (54. 75552   17.56289).
 4. Msza  święta  Koncelebrowana, około 7.00, której przewodniczy  Ksiądz Dziekan ZENON MYSZK, będzie Ks. Karol,(wikariusz Łeba), który idzie całą trasę i Ks. Czesław ( Jak dojdzie bo  starość nie  radość hihihi ten ostatni).   Najnowsza  piękna  wiadomość, że ma wielką  chęć dołączyć się  do nas Ksiądz Kapitan Hubert Andrzejewski, proboszcz  Parafii Wojskowej Rzymskokatolickiej p.w. Chrystusa Króla Wszechświata w Lęborku. Będzie  bezpiecznie!!!!!!!!!  Wilki  w okolicy !!! Będzie  również  opieka  medyczna – ratownik medyczny Pan Adrian Florczyk, będzie  czuwał  nad  Pielgrzymami.
 5. N.B. Mam buty, kurtkę, czołówkę. (A czy sił starczy ?!).

      N.B.  Liczby w nawiasach  to namiary GPS.

         Długość  EDK:   31 km   i  450 m.

Pamiętajmy również  o tym, że stacje Drogi Krzyżowej znajdują się  przy przydrożnych  Krzyżach  lub Kapliczkach jak również  przy  wyznaczonych miejscach,  oznaczonych Krzyżami.(na  ramionach  znajdują  się taśmy  odblaskowe). Wszystkie  stacje  oznaczone  będą również numerami  stacji oraz  płonącymi elektronicznymi zniczami.

         Kto  doszedł szczęśliwy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pan Błogosławi!

            Po Mszy świętej wspaniała  grochówka OSP    

          Pogorszewo!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To wspaniali druhowie.

                                

 

Będzie można zakupić na początku EDK  „Pakiet EDK 2018”   w cenie 12 złotych.

 

Autobus  z  Garczegorze pomoże w dotarciu do domu! (Do Garczegorza). Oto będę prosił Pana Wójta Ryszarda Wittke,   ale i Panów Wójtów,  przez które nasze dzieło idzie i kroczy, i modlimy się o potrzebne  łaski Pana  dla mieszkańców,  tych pięknych wiosek i mieścin. 

 

                                  Jest  nas  już  110  !!!

 

 

Zapraszam!!!!! Będzie pomoc mobilna jak nie będziesz mógł, mogła  dojść to pomożemy i z trasy  zabierzemy hihi!!!!!!!!!!!!, ale  odwagi!!!!!! mamy  o co prosić Pana!!!!!!

Proszę byśmy podejmując  ów trud  Drogi  Krzyżowej Ekstremalnej nie ścigali się, czy sprawdzali swoje fizyczne  siły bo tak  jak Mszą świętą  ją  rozpoczniemy tak  we  wspólnocie Pielgrzymów   ją  skończymy! Tworzymy modlitewną  Wspólnotę. I  w niej  mamy się wspierać oraz intencje nasze są  naszymi bo kroczmy z PANEM !

Dziękuje moim Przyjaciołom Marcinowi i Ewelinie, którzy  w zeszłym roku  mnie  zainspirowali do tej formy modlitwy i w niej trwajmy!

Tak się prezentuje nasza trasa :

Odcinki przyjemne 🙂

 

Odcinki mniej przyjemne :

 

A to transport dla tych co nie dadzą rady dojść do końca 🙂

 

                 To już po EDK-a !!!!

 Podjęte wyzwanie 16.03.2018 r., EDK-a GARCZEGORZE – ŁEBA zostało zrealizowane. Po Eucharystii, nocą, w milczeniu i samotności,  na trasie ok 35 km, w trudnych warunkach pogodowych,  przy temperaturze -70C i przenikliwie mroźnym wietrze, doświadczyliśmy  swoich ograniczeń i przyzwyczajeń. W skupieniu i cichej modlitwie powierzaliśmy intencje  z którymi wyruszyliśmy. W chwili kryzysu, zmęczenia, bólu pytaliśmy samych siebie: Co ja tutaj robię?!  Przecież mam wygodne życie, powinienem teraz spać w łóżku, zamiast marznąć. W tym wyjątkowym doświadczeniu pojawia się myśl, że chcę więcej od swojego życia i wiary. EDK-a to odpowiedź  dla współczesnego człowieka, zaganianego, któremu zawsze brakuje czasu, a zwłaszcza  na pogłębianie swojej wiary i umocnienie relacji z Jezusem Chrystusem.

                     Dzięki Ks. Proboszczowi Czesławowi Kubera i Jego przyjaciołom, Ewelinie i Marcinowi Nitka w naszej parafii została zorganizowana EDK, która odbiła się echem w okolicy i zgromadziła ponad 110 pątników.  W akcję zaangażował się także  ks. Karol Misiurski,  wikariusz Parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie. Dzięki niemu nasza propozycja EDK-ej Garczegorze – Łeba zaistniała w  mediach i na portalach społecznościowych. Wielkim oparciem i zwolennikiem tegoż  projektu stał się ksiądz dziekana dekanatu Łeba – ks. Zenona Myszk.           

                    Udział w Drodze Krzyżowej wziął też  ksiądz Kapelan Kapitan Hubert Andrzejewski, Lębork.

                   Projekt ten nie  zostałby zrealizowany bez pomocy i wsparcia panów:  wójta Ryszarda Wittke, Waldemara Lenarta, Krzysztofa Pruszaka, Adam Konkel,  Mirosława Czerwionka, druhów  strażaków  z OSP Pogorszewo,  Adriana Florczyka  – ratownika medycznego. Bóg zapłać!

                   Wszystkim uczestnikom EDK-ej składam gorące podziękowanie  za udział, atmosferę i świadectwo  wiary składane  w  tak trudnych  chwilach atmosferycznych, bólu fizycznego, zmęczenia, nocy, milczenia, a może ochocie rezygnacji by nie  iść już dalej. Jednak intencje  składane w tym czasie były słyszane  przez Najwyższego!  I to jest najważniejsze!

                Dziękuję,  pozdrawiam i wszystkich Was przedstawiam  Panu  w modlitwie!!!

                                                              Dziękuję, że ta myśl EDK-ej dzięki Wam wszystkim doszła do chwili realizacji i stała się  faktem. Mam  cichą  nadzieję, że  w  przyszłym Wielkim Poście 2019  spotkamy  się znowuż na kolejnej trasie  EDK-ej.

                                                                                                            Ks. Czesław Kubera

[